Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΜΕ 48-65 ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΑΣΣΗΡΟΥ

Νίκη για τις Ελπίδες Ηλιούπολης στην πρεμιέρα (30/9) του πρωταθλήματος του δευτέρου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ. Κέρδισαν εκτός έδρας, στο κλειστό των Λαγυνών, την ομάδα της Δόξας Ασσήρου με σκορ  48-65.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι και μοιρασμένο από τις δυο  ομάδες. Οι Ελπίδες να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-13 και την Δόξα να προηγείται στο τέλος του  ημιχρόνου με 26-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και απόδοση και παίζοντας πιο γρήγορο μπάσκετ πήρε προβάδισμα 9 πόντων 33-42. Η Δόξα δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι οι Ελπίδες Ηλιούπολης έφτασαν στη νίκη με το τελικό 48-65.

Θα σταθούμε κυρίως στη απόδοση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλάξαμε την άμυνα από ζώνη σε μαν-του-μαν, διορθώσαμε τα λάθη του πρώτου μέρους όπως χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που μας είχα κοστίσει  σε πόντους και με σωστές επιθετικές επιλογές φτάσαμε στην σημαντική αυτή νίκη. Πολύ καλή η απόδοση όλων των παικτών. Στα HIGHLIGHTS του αγώνα τα δυο BUZZER BEATER για την ομάδα μας. Το δίποντο του Νικολαΐδη στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου που μας κράτησε σε απόσταση αναπνοής και το τρίποντο από τα 8 μέτρα του Μιχαηλίδη με την λήξη του αγώνα. Συγχαρητήρια σε όλους για την πρώτη νίκη της ομάδας. Συνεχίζουμε!